رویداد

مراسم هزار دف

استان کردستان، سرزمینی با پیشنه‌ی تاریخی و فرهنگی غنی، که دارای جشن‌ها و مراسم‌ مختلف در ماه‌های سال است. احترام به فرهنگ و تمدن در بین کردستانی‌ها از ارزش و اهمیت خاصی برخوردار است و مردم این دیار با برگزاری آیین‌های سنتی و قدیمی، اصالت خود را حفظ کرده‌اند و می‌کوشند آیین‌های کهن خود را با مضامین اجتماعی، فرهنگی و دینی با غنای هرچه بیشتر به نسل‌های آینده بسپارند. مشارکت گسترده‌ی  مردم کردستان در جشن‌های ماه مولود پیامبر اسلام در ربیع‌الاول، نشان از ارادت خاص آنها به نبی مکرم اسلام (ص) است.

نوروز 1398

نوروز در فرهنگ استان‌های مختلف کشور جایگاه ویژه‌ و جلوه‌های متفاوتی داشته و هر استانی برخوردی متفاوت با این عید باستانی دارد. استان کردستان با تاریخ، فرهنگ و هنر منحصربه فرد خویش، دارای آیین‌ها و آداب و رسومِ خاصی در ارتباط با نوروز بوده که بخشی از آنها تا به امروز نیز وجود داشته و برخی نیز در گذر تاریخ دگرگون شده‌اند.


نوروز 1397

جشن نوروز که در شب سال تحویل 1397 برای نخستین بار در استادیوم ورزشگاه 22 گولان برگزار شد، به دلیل استقبال و حضور گسترده‌ی مردم و غنای برنامه‌های اجرا شده، یکی از به یادماندنی‌ترین جشن‌های فرهنگی بود که با مشارکت شهروندان برگزار شد. این جشن مردمی، بازتاب فراوانی پیدا کرد و لحظه‌های ناب و خاطرات خوشی برای شهروندان رقم زد.
این جشن با اجراهای متعدد موسیقی محلی برگزار گردید و از پتانسیل هنرمندان بومی استفاده شد.

شش اردیبهشت

روز سنندج
(روژ سنه)

یکی از اقدامات ارزنده در راستای احیای آداب فرهنگ و هنر این دیار، گنجاندن روزی در تقویم به نام روز سنندج بود . برای هویت بخشیدن به محیط شهری و زنده نگه داشتن نام و یاد مشاهیر این شهر، کلیه سازه ­های تبلیغاتی سطح شهر به تصاویر مشاهیر کرد سنندجی آراسته می شود. پس از تایید شش اردیبهشت به نام روز سنندج، جلسات مختلفی در راستای برگزاری این مناسبت مهم فرهنگی _هنری برگزار شده است.

کلیه حقوق این پرتال برای

معاونت فرهنگی و امور اجتماعی

شهرداری سنندج محفوظ است.

طراحی: معاونت فرهنگی و امور اجتماعی شهرداری سنندج، واحد انفورماتیک