سید علی اصغر کردستانی
سید علی اصغر کردستانی فرزند سید نظام الدین صلوات آباد در سال 1882 میلادی برابر با 1261 هجری شمسی از خانواده‌ای مذهبی در روستای صلوات آباد نزدیک شهر سنندج به دنیا آمد. هنگامی که وی به سن تحصیل رسید، پدرش او را به سنندج می‌فرستد تا از معلمین آن دوران خواندن و نوشتن را فراگیرد.
در شهر سنندج سید علی اصغر را با نام ''سەیەسکەر'' می‌شناسند.
صدای سید علی اصغر کردستانی در همان زمان جوانی توجه افراد صاحب ذوق را به خود جلب می‌کند و افراد بسیاری طرفدار صدای او می‌شوند. در چهل سالگی برای تنظیم و ضبط چند آهنگ به تهران می‌رود که شمار اندکی از آهنگهای او هستند، اگرچه با کیفیت مناسبی ضبط نشده‌اند اما میراث ارزشمندی برای موسیقی کردی به حساب می‌آیند.سید علی اصغر در سن 54 سالگی در سال 1936 میلادی برابر با 1317 هجری شمسی دیده از جهان فروبست. تا پیش از چهل سالگی صدای او ضبط نشده‌است.
مطابق تحقیقی که شاهو عبدی در مورد سید علی اصغر کردستانی انجام داده است با سفر او به تهران، از او 15 صفحه دو طرفه پر شده است که از این میزان تا به امروز 14 صفحه به یادگار مانده است. 10 صفحه از این مجموعه متعلق به فردی به نام حکاکی است که در سال 1307 طی قرارادادی با سید این صفحه ها را ضبط کرده است.

کلیه حقوق این پرتال برای

معاونت فرهنگی و امور اجتماعی

شهرداری سنندج محفوظ است.

طراحی: معاونت فرهنگی و امور اجتماعی شهرداری سنندج، واحد انفورماتیک